خانه / اخبار / وجود آب در مریخ تایید شد !!!

وجود آب در مریخ تایید شد !!!

بسم الله الرحمن الرحیم

ناسا در نشستی خبری وجود آب در مریخ را تائید و اعلام کرده که در ماههای گرم سال مریخی، در این سیاره آب روان وجود دارد.به گزارش گاردین دکتر جیم گرین از ناسا طی نشست خبری در واشنگتن دی سی اعلام کرد: با مشاهده تغییرات تصاویر پی در پی گرفته شده توسط فضاپیمای مدارگرد مریخ درک ما نسبت به سیاره سرخ متحول شده است.

عکس‌هایی از مریخ به زمین رسیده که در آنها به طور واضح دیده می شد که رگه های تیره روی یک سرازیری مریخ چگونه با فصل ها تغییر می‌کنند. به گزارش وب سایت سازمان فضایی ناسا این رگه ها با نام رگه های باز-رخدادگر شیب ها (recurrent slope linea) در ماه های گرم تر تا پایین شیب ها هم کشیده می شوند ولی طی فصل های سردتر ناپدید بودند.رگه‌های تیره به طور حتم آب جاری هستند که در تابستان دیده شده و در زمستان مریخ محو می‌شوند.

همچنین به گزارش سی ان ان اندازه‌گیریهای ناسا حاصل یک سال کاوش و سنجش دمایی و رطوبتی سطح و لایه های زیرین مریخ است که توسط کاوشگر کنجکاوی صورت گرفته است این مسئله می‌تواند به معنای وجود نوعی حیات در سیاره سرخ باشد. باید توجه داشته باشید که آب کشف شده خالص نیست و نوعی نمک موجود در آن باعث می‌شود که این آب بتواند در دمای معمول 50 درجه سلیوس زیر صفر مریخ جاری باشد.نزدیک به یک دهه پیش، نقشه بردار ناسا در مریخ تصاویری از آب جاری در اطراف تخته سنگ ها و دیگر اجرام سنگی منتشر کرد.

این مشاهدات قوی ترین شواهد تا به امروز است که وجود جریان آب ،به صورت گاه به گاه را روی سطح مریخ تایید می کند.با این وجود، این خبر که (گاهی) جریان آب در سطح مریخ وجود دارد، شانس استفاده از آن را برای حمایت از فضانوردان هنگامی که یک ماموریت فضایی به سوی مریخ داریم را افزایش می دهد.

خبر جاری شدن مقدار اندکی آب روی سطح مریخ خبر مهمی است، چراکه درسال های گذشته،تصور ما از مریخ بیابانی خشک بود.دانشمندان ناسا در این نشست اعلام کردند که هنوز برای اثبات وجود نوعی حیات بر روی مریخ زمان نیاز است اما کشف آب نشان می‌دهد که این مسئله ممکن است.

 

مریخ1

مریخ5

مریخ2

مریخ

مریخ3

مریخ4

 

هیئت فاطمیون پیشوا

www.Fatemiun-Pishva.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمت های علامت گذاری شده الزامی هستند . *

*